Prosto z mostu - Prosto z mostu 10.11.2021 Marek Fijałkowski

Opis odcinka

<p>W przededniu Święta Niepodległości nasz gość Marek Fijałkowski, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile opowie o dynamicznym rozwoju Piły w okresie drugiej połowy XIX wieku oraz związanych z miastem polskich mieszkańcach. Ich organizacjach, krzewieniu polskości, wychowaniu patriotycznym. Jak to wszystko przekładało się na działania już w trakcie pierwszej wojny światowej. Marek Fijałkowski opowie o tworzeniu Rady Ludowej, jej działalności niepodległościowej przed i w trakcie Powstania Wielkopolskiego oraz dlaczego ostatecznie Piła znalazła się poza granicami odrodzonej Rzeczypospolitej.</p>

Opis odcinka

W przededniu Święta Niepodległości nasz gość Marek Fijałkowski, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile opowie o dynamicznym rozwoju Piły w okresie drugiej połowy XIX wieku oraz związanych z miastem polskich mieszkańcach. Ich organizacjach, krzewieniu polskości, wychowaniu patriotycznym. Jak to wszystko przekładało się na działania już w trakcie pierwszej wojny światowej. Marek Fijałkowski opowie o tworzeniu Rady Ludowej, jej działalności niepodległościowej przed i w trakcie Powstania Wielkopolskiego oraz dlaczego ostatecznie Piła znalazła się poza granicami odrodzonej Rzeczypospolitej.

Opis programu

Program, w którym do odpowiedzi wywołamy ważne osobistości życia publicznego w naszym regionie. Zadajemy trudne pytania o sprawy bieżące z naszego podwórka i meandry ogólnopolskiej polityki.